С подкрепата на Окръжен съд - Сливен стартира обучение на професионална паралелка „Съдебна администрация“
С подкрепата на Окръжен съд - Сливен от учебната 2026/2027 година в средно училище „Пейо Яворов“ в гр. Сливен стартира обучение на нова професионална паралелка „Съдебна администрация“. По повод на това на 19.05.2026 г. в Съдебната палата се проведе работна среща между административния ръководител-председател на Окръжен съд – Сливен г-жа Христина Марева, зам. председателя г-жа Светослава Костова и директора на СУ „Пейо Яворов“ г-жа Даниела Павлова и зам. директор г-жа Генка Георгиева за обсъждане и прилагане на учебната програма и нормативната уредба, отнасяща се за обучението по новата професионална паралелка.
Специалността е нова в област Сливен. В национален мащаб единадесет училища предлагат обучение „Съдебна администрация“, с цел да се създадат възможности за професионална ориентация и подготовка на квалифицирани кадри за администрацията на съда. Курсът на обучение ще формира знания и практически умения на учениците, свързани с правораздавателната система и институционалната структура в сферата на съдебната администрация. По време на обучението ще придобият познания по общи деловодни техники, съвременни офис процедури, работа със стандартно офис оборудване, компютърна грамотност – MS Office (Word, Еxcel), отлични познания по стилистика, правопис, граматика и пунктуация, комуникативност, организираност, умение за работа в екип, лоялност. Завършилите средното образование получават квалификация и възможност за работа в съдилищата, в прокуратура, адвокатски и нотариални кантори.
Приемът на желаещи ще се извършва след завършен седми клас, с попълнение 26 ученици, и ще бъде с професионално направление „секретарски и административни офис дейности“, с изучаване на чужд език и срок на обучение 5 години. Задължителната практика на учениците от Х, XI и XII клас от професионалната паралелка „Съдебна администрация“ ще се провежда в Окръжен съд – Сливен .